Poznáme víťazov fotografickej a výtvarnej súťaže

Mladí ľudia aj tento rok predviedli svoju kreativitu vo výtvarnej a fotografickej súťaži, ktoré každoročne organizuje v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v spolupráci s Ministerstvom školstva vedy, výskumu a športu SR. Tohtoročnými témami súťaží boli "Krotitelia odpadov – vyčistime spolu svet" a "Prvky okolo nás".

Pýtate sa, prečo práve tieto témy? Keďže v roku 2019 oslavujeme už 150-te výročie Mendelejevovej periodickej  sústavy chemických prvkov, témou “Prvky okolo nás” sme si chceli uctiť a pripomenúť jej zakladateľa, významného ruského vedca, Dmitrija Ivanoviča Mendelejeva. Téma “Krotitelia odpadov – vyčistime spolu svet” reaguje na problémy, ktoré pre nás a naše životné prostredie predstavuje odpad. Téma odpadu a jeho dôsledkov pre našu planétu sa stala predmetom celospoločenskej diskusie. Vyzvali sme preto mladých ľudí, aby predstavili svoj pohľad na danú problematiku.

vitazi fotografickej a vytvarnej sutaze tyzden vedy a techniky

Vyčistime spolu svet

V rámci témy štrnásteho ročníka výtvarnej súťaže Krotitelia odpadov – vyčistime spolu svet” mali žiaci a žiačky výtvarne zobraziť ochranu prírody vo svojom okolí. Úlohou bolo vytvoriť výkres alebo plagát, ktorý motivuje spolužiakov k očiste prírody od odpadu, ktorý produkujeme my všetci, a s ktorým si príroda nevie poradiť. Tento ročník bol výnimočný aj tým, že prišlo rekordných 600 výtvarných prác, ktoré ponúkali naozaj veľmi jedinečné pohľady a riešenia na problematiku odpadu a jeho recyklácie. 

Obr.: Nela z Michaloviec s prácou „Ži a nechaj žiť“.

Obr.: Nela z Michaloviec s prácou „Ži a nechaj žiť“.

Kategórie tohtoročnej výtvarnej súťaže:

  1. Žiaci vo veku od 9 do 10 rokov
  2. Žiaci vo veku od 11 do 13 rokov
  3. Žiaci vo veku od 14 do 16 rokov

V I. kategórii sa na prvom mieste umiestnila Nela z Michaloviec s prácou Ži a nechaj žiť”, prostredníctvom ktorej apeluje na znečisťovanie morí. Žiačka vymyslela ´loď nádeje ´, ktorá zachráni moria od smetí tým, že ich vsaje veľkou trúbou do seba. Druhé miesto obsadila Rebecca z Kolárova s prácou “Stroj všetkožrút”, ktorá uviedla: „Žijeme vo svete, v ktorom sa pomaly, ale isto stráca zeleň, čerstvý vzduch a čistá voda. Namiesto stromov rastú obrovské domy, továrne, ktoré s úsmevom vydychujú svoj všetko zaplavujúci dym. Naša planéta je ohrozená. Preto malí škriatkovia žijúci medzi nami sa rozhodli postaviť stroj Všetkožrút, ktorý pohlcuje a recykluje odpad. Ako sa stráca z našej planéty špina a odpad, tým viac sa vrátia farby do nášho života.“ Na treťom mieste sa umiestnila Valéria z Lendaku, ktorá v práci  Sliepky ten neporiadok upracú raz dva” prostredníctvom náhodných stekaní farieb stvárnila odpad a dotvorila ju kolážou.

Obr.: Rebecca z Kolárova stvárnila tému v práci "Stroj všetkožrút"

Obr.: Rebecca z Kolárova stvárnila tému v práci “Stroj všetkožrút”

 

Obr.: Valéria z Lendaku s prácou "Sliepky ten neporiadok upracú raz dva"

Obr.: Valéria z Lendaku s prácou “Sliepky ten neporiadok upracú raz dva”

 

Vyčistime spolu svet

V II. kategórii obsadila prvé miesto Sofia z Michaloviec. V práci Zachraňujeme moria” žiačka inšpirovaná problémami životného prostredia zobrazila kombinovanou technikou ponorku, ktorá zbiera odpadky. Ema zo Starej Ľubovne sa prácou Upratujeme lesopark” umiestnila na druhom  mieste a  kombináciou techník grafiky a pretlače stvárnila ako sa zapája do ochrany prírody vo svojom okolí. Na treťom mieste sa v II. kategórii s prácou “Plastožrút” umiestnila Ema zo Žarnovice, podľa ktorej by našou najväčšou záchranou by bolo určite vyvinúť druh, ktorý by nás zbavil všetkého plastového odpadu a vedel by sa prispôsobiť rôznemu prostrediu. „Nemusel by pôsobiť príťažlivo, ale isto by bol užitočný a jeho pomoc neobyčajná.“ vysvetľuje žiačka Ema.

Obr.: Sofia z Michaloviec vytvorila prácu "Zachraňujeme moria"

Obr.: Sofia z Michaloviec vytvorila prácu “Zachraňujeme moria”

 

Obr.: "Upratujeme lesopark" od Emy zo Starej Ľubovne

Obr.: “Upratujeme lesopark” od Emy zo Starej Ľubovne

 

Obr.: "Plastožrút" študentky Emy zo Žarnovice

Obr.: “Plastožrút” študentky Emy zo Žarnovice

 

Nádej v rukách detí

V kategórii žiakov a žiačok vo veku od 14 do 16 rokov prvé miesto obsadila Petronela z Moldavy nad Bodvou s prácou Na toto Dory nezabudne”. „ Dory z Hľadá sa nemo, ktorá vždy zabúda, na naše konanie tentokrát nezabudne. Mojim cieľom bolo poukázať na následok využívania jednorazových obalov, ktoré sa dostávajú do oceánu, kde žijú rôzne morské živočíchy. Musíme konať, kým ešte máme čo zachraňovať. Rybičky a iné živočíchy si sami pomôcť nevedia a ich utrpením trpíme aj my. Sme posledná generácia, ktorá s tým môže niečo spraviť.“ vysvetľuje žiačka Petronela. Na druhom mieste sa umiestnil Adam z Topoľčian. V práci z názvom Sme novodobí burlaci” sa snažil poukázať na alarmujúcu situáciu znečisťovania vôd (riek, morí, a oceánov) plastovým odpadom. „Odpad sám od seba nezmizne a my sa staneme jeho otrokmi, budeme si ho vliecť so sebou stále…“ upozorňuje žiak. Tretie miesto patrí Adriane z Križovian nad Dudváhom s prácou “Nádej v rukách detí”, ktorá si myslí, že Malý princ je v každom z nás. A náš svet je v rukách detí. Sny a predstavy detí sa podľa Adriany dajú pretaviť do podoby hry a hračky Ekotamagoči. Tento Ekotamagoči je robotický priateľ každého dieťaťa, živí sa recyklovateľným odpadom a plní úlohy dieťaťa.

 

Obr.: Petronela z Moldavy nad Bodvou s prácou "Na toto Dory nezabudne"

Obr.: Petronela z Moldavy nad Bodvou s prácou “Na toto Dory nezabudne”

 

Obr.: Adam z Topoľčian vytvoril prácu z názvom "Sme novodobí burlaci"

Obr.: Adam z Topoľčian vytvoril prácu z názvom “Sme novodobí burlaci”

 

Obr.: "Nádej v rukách detí" od Adriany z Križovian nad Dudváhom

Obr.: “Nádej v rukách detí” od Adriany z Križovian nad Dudváhom

 

Prvky okolo nás

Okrem výtvarnej súťaže sa uskutočnil aj 7. ročník fotografickej súťaže, ktorej témou boli “Prvky okolo nás” V rámci tejto témy študenti, doktorandi a mladí ľudia do30 rokov prezentovali využitie chemických prvkov a ich zlúčenín v každodennom živote,  ako aj v predmetoch, ktoré sú pre nás potrebné. Tento ročník má dve víťazky a sú nimi Rebecca a Zuzana z Bratislavy. V I. kategórii študentka Rebecca tému stvárnila fotkou “Polčas rozpadu”, ktorá vznikla pomocou dlhého expozičného času. V III. kategórii porotu zaujala študentka Zuzana s fotografiou “The Shape of  Water”. Zuzana uviedla: „Voda je esenciálny prvok pre život ako taký a nachádza sa všade okolo nás. Fotografia má znázorňovať rôznorodosť a jedinečnosť jej podôb. Záber bol odfotografovaný na Madagaskare v NP Isalo, kde každá kvapka vody má svoju nesmiernu hodnotu“.

Obr. Rebecca z Bratislavy, práca: "Polčas rozpadu"

Obr. Rebecca z Bratislavy, práca: “Polčas rozpadu”

 

Obr. Zuzana z Bratislavy s fotografiou "The Shape of Water"

Fotogaléria z oceňovania

Odovzdávanie cien sa uskutočnilo 7. novembra 2019 počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2019. Ceny do súťaží venovali Slovenské elektrárne a firma EPSON. Ak si chcete o Týždni vedy a techniky 2019 prečítať viac, články nájdete na webe vedanadosah.sk alebo na našom webe v sekcii Aktuality.

 

Článok: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR

Fotografie: Matej Pok, NCP VaT pri CVTI SR, Marián Zelenák NCP VaT pri CVTI SR