Prečítajte si špeciálne vydanie Quarku pri príležitosti TVT 2020

Hlavná téma špeciálneho nepredajného čísla Quarku je venovaná Týždňu vedy a techniky na Slovensku, ktorého sedemnásty ročník sa uskutoční v dňoch 9. až 15. novembra.

Týždeň vedy a techniky

Vybrať si môžete z desiatok prednášok, podcastov, súťaží, festivalov či dní otvorených dverí, ktoré pre vás organizátori, vedci, odborníci a popularizátori vedy pripravili po celom Slovensku. Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu sa väčšina podujatí uskutoční v online priestore.

“Všetci dnes vnímame dôležitosť vedy viac ako kedykoľvek predtým. Pandémia nového koronavírusu nám dala pocítiť našu zraniteľnosť a vedci spolu so zdravotníkmi už takmer rok plnia titulné stránky periodík. My si však myslíme, že by to tak malo byť stále, nielen v časoch krízy. Aj preto už 17. rok organizujeme Týždeň vedy a techniky”, priblížil dôvody podpory podujatia minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

“Týždeň vedy a techniky interne prezývame vedeckými Vianocami z dvoch dôvodov”, hovorí Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. “Po prvé pre prípravu, ktorá sa dá prirovnať k tej vianočnej a po druhé pre význam, ktorý toto podujatie má. Je stelesnením nášho poslania, ktorým je popularizácia vedy. Sme nesmierne hrdí, že sa nám aj napriek pandémii podarilo vyskladať bohatý program a veľmi sa tešíme zo záujmu partnerských organizácií”, dodáva.

Bojujeme proti dezinformáciám

Jediný pôvodný slovenský časopis o vede a technike Quark oslavuje v tomto roku 25. výročie svojej existencie. O jeho minulosti a budúcnosti sme sa zhovárali s jeho súčasnou šéfredaktorkou Renatou Józsovou.

Nebezpeční rybári

Ak ste už niekedy dostali e-mail, ktorý na prvý pohľad vyzeral ako z banky, a v ňom bola žiadosť o potvrdenie prístupových údajov k účtu alebo čísla kreditnej karty, tak už pravdepodobne máte približnú predstavu o tom, ako asi vyzerá bežný phishingový útok.

Súťažte s nami

Pre tých z vás, ktorí radi súťažia, ale motivuje ich okrem precvičenia mozgových buniek najmä možnosť výhry, sme v spolupráci s MatFyzJeIn pripravili do tohto špeciálneho čísla desať logických úloh.

SPACE::LAB, Očami farmácie, MatFyzJeIn, Baštrng, Podcasty SAV, Veda na doma, Veda na dosah, Kvantum ideí, Pravidelná dávka, Zvedkyne, Vedátor, Veda pri víne, to je výber zaujímavých vedeckých podcastov a youtubových kanálov, ktoré nájdete v rubrike Magazín.

Pri príležitosti osláv 25. výročia založenia časopisu Quark sme pre vás na stranách špeciálneho čísla ukryli štyri otázky, týkajúce sa histórie aj súčasnosti časopisu. Ak sa vám podarí nájsť ich, správne odpovedať aspoň na tri a do 30. novembra 2020 nám ich poslať, budete zaradení do žrebovania o kompletný DVD archív časopisu z rokov 1995 – 2019.

Špeciálne vydanie časopisu Quark nájdete na stránke www.quark.sk od 9. novembra 2020.