Týždeň vedy a techniky na Slovensku budete môcť tento rok zažiť opäť naživo

Devätnásty ročník podujatia sa začína druhý novembrový týždeň.

Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2022, s výstižným mottom Zážitkami k vede, sa bude po uplynulých dvoch rokoch pandémie konať opäť naživo. Pripravených je viac ako 200 sprievodných podujatí pre všetkých nadšencov vedy v rámci celého Slovenska.

Chcete nahliadnuť do tajomstiev mikrosveta? Máte strach z výšok a chcete sa zbaviť rôznych tráum či fóbií? Zaujíma vás, ako to bude s elektromobilitou na Slovensku? Chcete vedieť, ako nás naša myseľ klame a čo s tým? Alebo sa chcete vybrať na potulky s archeológiou?

Ak vás zaujíma veda a technické objavy a chcete sa nielen veľa dozvedieť, ale aj porozumieť svetu okolo nás, zúčastnite sa na podujatiach v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2022 (TVT 2022), ktorého devätnásty ročník sa začne v pondelok 7. novembra a potrvá do 13. novembra 2022. Celkovo prinesie desiatky prednášok, festivalov, workshopov, súťaží, podcastov, besied či výstav, ako aj rôzne ďalšie podujatia.

TVT 2022 sa koná v mestách po celom Slovensku. Po dvoch rokoch vynútenej prestávky, počas ktorých sa podujatie konalo prevažne online, tak budete môcť zažiť naživo rôzne vedecké aktivity. Všetky aktuálne informácie nájdete aj prostredníctvom Facebook udalosti s názvom Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2022.

Cieľom TVT je zlepšiť vnímanie vedy a techniky, ich významu a spopularizovať ich v rámci celej spoločnosti. Podujatia realizované v rámci TVT sú určené žiakom základných a stredných škôl, ktorých zapojenie sa do jednotlivých aktivít umožňuje vzbudiť ich záujem o štúdium vedeckých a technických disciplín. V programe TVT budú podujatia nielen pre širokú, ale aj odbornú verejnosť, ktorá tak opäť dostane možnosť prezentovať svoje aktivity a výsledky svojej činnosti. Mnohé ústavy SAV, fakulty univerzít či rôzne výskumné inštitúcie na Slovensku organizujú pre verejnosť v rámci tohto týždňa aj dni otvorených dverí. Vedu si budú môcť záujemcovia vychutnať aj na sociálnych sieťach, kde si môžu vypočuť podcasty na rôzne témy a zapojiť sa do viacerých súťaží.

Centrum vedecko-technických informácií SR ako jeden z hlavných organizátorov TVT 2022 privíta na svojich podujatiach návštevníkov nielen vo svojich priestoroch na Lamačskej ceste 8/A, ale aj v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave, kde bude pre tých najmenších pripravený VeDETSKÝ deň. Okrem toho ponúkne aj viacero iných sprievodných aktivít (Príloha č. 1).  Všetky sprievodné akcie tohtoročného TVT nájdete na webovej stránke www.tyzdenvedy.sk, konkrétne v sekcii Podujatia TVT.  Filtrovať ich môžete podľa kraja, mesta, typu podujatia, dátumu či cieľovej skupiny (Príloha č. 2 – výber podujatí).

Videoupútavka na TVT 2022: https://youtu.be/4gvmYyZOob4.

Hlavnými organizátormi podujatia sú MŠVVaŠ SRCVTI SR. Spoluorganizátorom podujatia je AMAVET. Partnermi sú Slovenské elektrárneEPSON. Mediálnymi partnermi sú VEDANADOSAH.sk, časopis QuarkZážitkové centrum vedy Aurelium a NEXTECH.