Týždeň vedy a techniky na Slovensku je tu pre verejnosť už dvadsať rokov

Jubilejný dvadsiaty ročník podujatia sa tradične začína v druhý novembrový týždeň

Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2023 (TVT), ktorý ponúkne aj v tomto roku skvelé zážitky zo sveta vedy, výskumu a techniky, sa bude konať na celom Slovensku už po dvadsiaty raz. Bude sa niesť v znamení motta Po kroku k pokroku. Ako sa posúva veda, tak aj TVT sa postupne, každým rokom rozrastá na úspešné celonárodné podujatie, ktoré sa v súčasnosti teší mimoriadnej obľube po celom Slovensku.

Zaujíma vás, ako robotika mení svet a Slovensko? Chcete vedieť, aká je úloha buniek v regeneračnej medicíne alebo ako zachrániť naše zásoby pitnej vody? Môžu plasty zmeniť človeka? Ako veci fungujú a aká je budúcnosť vesmíru?

Ak sa chcete stať súčasťou podujatí a pripravovaných aktivít zo sveta vedy a techniky a dozvedieť sa tak viac o pokrokoch výskumu, zúčastnite sa na tradičnom Týždni vedy a techniky na Slovensku 2023, ktorým vyvrcholí tohtoročná vedecká jeseň. Jeho jubilejný 20. ročník sa začne v pondelok 6. novembra a potrvá do 12. novembra 2023. Pripojiť sa môžete k stovkám prednášok, festivalov, workshopov, súťaží, besied či podcastov, ako aj k sprievodným popularizačným podujatiam, konajúcim sa po celom Slovensku.

Cieľom TVT je zlepšiť vnímanie vedy a techniky u ľudí a spopularizovať vedecké výsledky s dôrazom na ich význam pre spoločnosť. Podujatia realizované v rámci TVT sú určené žiakom základných škôl a študentom stredných škôl a zámerom je vzbudiť u nich záujem o štúdium vedeckých a technických disciplín tým, že sa zapoja do jednotlivých aktivít. V programe TVT budú podujatia nielen pre širokú, ale aj odbornú verejnosť, ktorá tak opäť dostane možnosť prezentovať svoje aktivity a výsledky činnosti. Ústavy Slovenskej akadémie vied, fakulty univerzít či výskumné inštitúcie na Slovensku organizujú v rámci tohto týždňa aj dni otvorených dverí. Vedou sa záujemcovia budú môcť obklopiť aj na sociálnych sieťach, kde si môžu vypočuť podcasty na rôzne témy a zapojiť sa do viacerých súťaží.

Centrum vedecko-technických informácií SR ako jeden z hlavných organizátorov TVT 2023 privíta návštevníkov nielen vo svojich priestoroch na Lamačskej ceste 8A, ale aj v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave, kde bude pre najmenších pripravený VeDETSKÝ deň. Okrem toho ponúkne viacero iných sprievodných aktivít (Príloha č. 1). Všetky sprievodné akcie tohtoročného TVT nájdete na webovej stránke www.tyzdenvedy.sk, konkrétne v sekcii Podujatia TVT. Filtrovať ich môžete podľa kraja, mesta, typu podujatia, dátumu či cieľovej skupiny (Príloha č. 2 – výber podujatí).

Videoupútavka na TVT 2023: https://www.youtube.com/watch?v=z0D7MnQVWHE.

Hlavnými organizátormi podujatia sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Centrum vedecko-technických informácií SR. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárne a EPSON. Mediálnymi partnermi sú magazín Nextech, RTVS, BKIS, VEDANADOSAH.sk, časopis Quark a Zážitkové centrum vedy Aurelium.

Kontakt pre médiá – Komunikačný odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR:

Tel.: 02/59 374 253, tlacove@minedu.sk

Kontakt pre médiá – Centrum vedecko-technických informácií SR:

Tel.: 02/69 253 102, sekretariat@cvtisr.sk

 

TS na stiahnutie (.PDF)