Utorok s energetikou

DOPOĽUDŇAJŠIA PREDNÁŠKA:

MESTO BUDÚCNOSTI, Martina ČECHOVÁ, KOLO
Naša planéta síce raz dospeje k svojmu fyzickému koncu, to však neznamená, že nemá budúcnosť. Spotrebiteľské správanie našej spoločnosti je primárne lineárne: vyťažíme – vyrobíme – použijeme – vyhodíme. K neobnoviteľným zdrojom pristupujeme tak, akoby naša Zem dokázala zabezpečiť nekonečný rast. Takýto prístup je vyvrátený a najmä ekonomicky aj environmentálne neefektívny. Vzniká akýsi začarovaný kruh, keď hromadne čerpáme z neobnoviteľných zdrojov a vytvárame odpad, ktorý nedokážeme spracovať. Cirkulárna ekonomika sa preto snaží prinášať riešenia, ako z tohto kruhu vystúpiť a ako mu predchádzať. Snaží sa byť efektívnym preventívnym opatrením, preto kladie dôraz na dizajn a návrh produktu. Ten má byť čo najviac rozložiteľný, aby sa väčšina jeho častí dala použiť aj oddelene. Rovnako uprednostňuje prenájom pred vlastníctvom a maximálne využitie výrobku. Cirkulovanie alebo aj obehové hospodárstvo takýmto účinným zhodnocovaním materiálov a vyrobených produktov prispieva k stabilnej ekonomike a zdravému životnému prostrediu.

Martina Čechová pracuje ako manažérka cirkulárnej ekonomiky pre KOLO – Bratislavské centrum opätovného použitia, kde na jednej strane nepotrebné, no na druhej strane zachované a stále využiteľné predmety dostávajú druhú šancu. KOLO slúži ľuďom ako nástroj predchádzania vzniku odpadu. Za odporúčaný príspevok si obyvatelia môžu predmety odniesť a tiež môžu priniesť predmety, ktoré už doma nepotrebujú.

Podujatie ponúka priestor na diskusiu o tom, ako fungujú základné princípy cirkulárnej ekonomiky u nás a v zahraničí. Budeme hovoriť o tom, ako sa z obyčajného mesta môže stať MESTO BUDÚCNOSTI, ktorému záleží na osude životného prostredia. Nenechajte si ujsť prednášanie s možnosťou otvorenej debaty v príjemnej neformálnej atmosfére.

Termín: 12. november 2024 (utorok) o 9. 00 hod.

Miesto: Konferenčná sála, CVTI SR, Lamačská cesta 8A

 

POPOĽUDŇAJŠIA PREDNÁŠKA:

KOMUNITNÁ ENERGETIKA, Ján Karaba, SAPI
Komunitná energetika je postavená na vzájomnej spolupráci skupiny ľudí, ktorí sa rozhodli pre spoločnú výrobu, distribúciu a užívanie energie. Je to jeden zo spôsobov zelenej energetickej transformácie, ktorá má zabezpečiť udržateľnejšie fungovanie v spoločnosti. Primárnym cieľom komunitnej energetiky nie je dosahovanie zisku, ale vybudovanie systému lokálnej udržateľnej a efektívnej energetickej výroby a spotreby, ktorý prináša zníženie nákladov na energie, zníženie emisií, zlepšenie životného prostredia a zníženie závislosti od fosílnych palív.

Ján Karaba je generálnym riaditeľom SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky –   a momentálne so svojím tímom hľadajú čo najefektívnejšie riešenia v rámci komunitnej energetiky na Slovensku. Slovensko má stále nevyužitý potenciál v rámci veternej energetiky. Energetickú transformáciu často spomaľujú rôzne prekážky v legislatíve alebo návrhy zmien v zákonoch. V prednáške s diskusiou sa dozvieme, v čom je komunitná energetika efektívna a ako presne funguje. Pozrieme sa na to, ako k téme pristupujú naši susedia v zahraničí a budeme otvorene hovoriť o možnostiach, ktoré máme v rukách my všetci, spotrebitelia. 

Podujatie slúži na popularizáciu vedy, jej osobností a odborných poznatkov. Vedecké a odborné informácie sú ako kompas, o ktorý sa môžeme oprieť v kľúčových okamihoch nášho života. Veda nás značne obklopuje a týka sa životného štýlu, zdravia, ale aj fungovania v spoločnosti. Odborné prednášanie s otvorenou debatou má priniesť bezpečný priestor, kde sa môžeme vzájomne inšpirovať, podeliť sa o svoje pohľady a posúvať sa k rozhľadenosti. Podujatie je zväčša časovo ohraničené do 90 minút, organizujeme ho pre širokú verejnosť.

Termín: 12. november 2024 (utorok) o 17. 00 hod.

Miesto: Konferenčná sála, CVTI SR, Lamačská cesta 8A

Prednáška: Mesto budúcnosti. Prednášajúca: Martina Čechová.

Image 4 of 13

Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2024 sa uskutoční v období od 11. do 17. novembra 2024. Hlavnými organizátormi podujatia sú Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky a Centrum vedecko-technických informácií SR. Hlavným partnerom podujatia je Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. Partnermi podujatia sú Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVETTatravagónka PopradEPSONSlovenské elektrárne, a. s.Slovenská inovačná a energetická agentúraGeorge Science a First Global Slovakia. Mediálnymi partnermi sú magazín NextechStartItUpVEDANADOSAH.skčasopis QUARK a Zážitkové centrum vedy Aurelium.