Utorok s technológiami

Utorok s technológiami sa uskutoční 7. 11. 2023 ako jedno z hlavných podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2023. Podujatie bude rozdelené na dva bloky prednášok, predpoludním o 9.00 hod. pre stredoškolskú mládež a popoludní o 17.00 hod. pre širokú verejnosť.

Dopoludnie:

Ako robotika mení svet a Slovensko

Utorok 7. novembra o 9.00 h v CVTI SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave. Na podujatie je povinná registrácia.

Anotácia: 

Robotika mení svet nielen vo výrobe, ale aj vo všetkých činnostiach okolo nás. Dnes už neexistuje sektor, do ktorého by robotika neprenikla. Na prednáške sa pozrieme na to, aké roboty jestvujú a koľko z nich okolo nás pôsobí. Zameriame sa na Slovensko a povieme si, aké roboty na našom území dominujú, a pozrieme sa na výsledky výskumu a vývoja v oblasti robotiky na Slovensku. Prezentované budú predovšetkým riešenia vytvorené v Ústave robotiky a kybernetiky FEI STU. Dozvieme sa aj to, čo zaujímavé sa deje v priestoroch Národného centra robotiky, a uvidíme mnoho videí s dosiahnutými výsledkami.

Odkryte svoj potenciál na Robotickom workshope Vedeckej cukrárne:

Ponorte sa s nami do vzrušujúceho sveta robotiky. Robotický workshop Vedeckej cukrárne od FIRST Global Slovakia, o. z., vám pomôže objaviť kúzlo robotov, naučí vás efektívne plánovať, konštruovať a programovať v zábavnom a interaktívnom prostredí. Či už snívate o kariére vo vede a v inžinierstve, alebo ste len zvedaví, workshop je určený práve pre vás. Prihlásiť sa môžete ako skupina s troma až piatimi členmi. Počet miest je obmedzený na 25 študentov a workshop bude trvať približne štyri hodiny. Nezmeškajte túto skvelú príležitosť a registrujte sa (kapacita je naplnená.)

O prednášajúcom: 

Prof. Ing. František Duchoň, PhD., v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ Ústavu robotiky a kybernetiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU) a zároveň je predsedom Národného centra robotiky. Na univerzite pôsobí ako profesor v oblasti kybernetiky a je garantom troch predmetov: riadenie mobilných robotov, technické prostriedky riadenia a výrobné systémy. Vo výskume sa venuje predovšetkým lokalizácii a navigácii mobilných robotov, riadeniu priemyselných robotov a digitalizácii a modelovaniu výrobných procesov. Je autorom vyše 230 publikácií o robotike a príbuzných oblastiach, je spoluautorom štyroch patentov a desiatich úžitkových vzorov. Snaží sa prepájať firmy a akademickú pôdu a realizovať tak transfer technológií. 

 

Popoludnie:

Pokroky a záchranné akcie dronov

Utorok 7. novembra o 17.00 h v CVTI SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave. Vstup na podujatie je voľný. 

Anotácia: 

Človek v núdzi, ktorý je stratený v prírode alebo je zranený, sa nevie dočkať zvuku ľudského hlasu, záchranárskych psov či helikoptéry. Posledné roky však čoraz častejšie počuť skôr hukot vrtúľ a vidieť svetlá bezpilotných lietajúcich prostriedkov – dronov –, ktoré často oveľa rýchlejšie lokalizujú stratené osoby a ukážu cestu záchranárom. Možno si kladiete otázku, ako to robia. Aké nároky musí taký dron spĺňať? Ako dlho vydrží letieť? Na všetky otázky si odpovieme v prednáške, ktorá bude zameraná na využitie dronov v záchrannom systéme a v špecializovaných aplikáciách tak, ako ich nepoznáte. Na prednáške si ukážeme prototypy dronov, používané na Katedre leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline, a ich kľúčové prvky, využitie a výhody v porovnaní so štandardnými riešeniami. Záver prednášky bude patriť oblasti špeciálnych dronov, využívaných pri letoch vo vysokých nadmorských výškach.

Ing. Pavol Pecho, PhD., je odborným asistentom na Katedre leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline. Venuje sa najmä výskumu v oblasti konštrukcie, testovania, prevádzky a nasadenia bezpilotných lietajúcich prostriedkov (UAV) v špecializovaných aplikáciách v rámci výskumných projektov. Svoj výskum úzko prepája s požiadavkami praxe v danej oblasti. Aktuálne participuje na národnom projekte UAV LIFE, ktorý sa zameriava na využitie UAV v procese prepravy medicínskeho materiálu v skupinách alebo v roji. V študentskej iniciatíve STRATON, ktorej je zodpovedným riešiteľom, v aktuálnom roku vyhral druhé kolo startupovej súťaže SPACEPORT_SK. Súťaž organizuje Slovenská vesmírna kancelária ako subjekt, ktorý rozvíja lokálny vesmírny ekosystém a aktívne prepája slovenskú komunitu v kozmickom priemysle. Na akademickej pôde odborník vedie študentské projekty, ktoré sa venujú praktickým témam, a to najmä v oblasti technických riešení UAV.

Na podujatí môžete vidieť aj aplikáciu MamDron, ktorú na Slovensku používa už viac ako 5 100 pilotov dronov a slúži na bezpečný pohyb vo vzdušnom priestore. Aplikáciu prevádzkuje práve asociácia Mám Dron. Cieľom asociácie je zvyšovať povedomie o zodpovednom využívaní vzdušného priestoru ako profesionálnych, tak aj hobby používateľov dronov. Podujatia sa zúčastní aj spoločnosť Aliter Technologies, uznávaný expert v oblasti IKT a softvérového vývoja, ktorý má štyri oblasti pôsobenia: špeciálne systémy, kybernetická bezpečnosť, IKT & Cloud a vývoj softvéru. Spoločnosť Aliter Technologies nám prinesie zaujímavé informácie z oblasti využitia dronov v záchrannom systéme.

Prednáška sa bude zároveň streamovať a záznam z nej bude neskôr dostupný na YouTube CVTI SR. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 6. novembra 2023 na e-mail ncpvat@cvtisr.sk.

Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2023 sa uskutoční v období od 6. do 12. novembra 2023. Hlavnými organizátormi podujatia sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centrum vedecko-technických informácií SR. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárneEPSON. Mediálnymi partnermi sú magazín Nextech, RTVS, BKIS, VEDANADOSAH.sk, časopis Quark a Zážitkové centrum vedy Aurelium.