Zo Slovenska do srdca americkej politiky

Fakulta medzinárodných vzťahov Vás pozýva na besedu o tom, ako sa presadiť v cudzej krajine vo vysokej politike, ale aj o tom, ako účinne presadzovať verejný záujem a politický program v Spojených štátoch amerických.

Zo zákulisia či priamo z kuchyne americkej politiky príde so študentmi debatovať Eva Putzová. Eva okrem svojho inšpiratívneho príbehu prinesie so sebou aj rady do života, ktoré by dala sebe samej ako 20-ročnej.

  • Dátum, čas a miesto konania: 16. 11. 2023 o 9.15 Ekonomická univerzita v Bratislave, nová budova, B1.04

Zoznámte sa s našou hosťkou:
Eva je absolventka Obchodnej Fakulty Ekonomickej Univerzity z roku 2001. Je skúsená odborníčka na presadzovanie riešení spoločenských problémov, kampaňová stratégka a uznávaná tvorkyňa politiky, obzvlášť v oblasti práce. Jej profesionálna odbornosť zahŕňa marketing, strategické plánovanie, komunikáciu a všetky funkcie politických kampaní vrátane fundraisingu, terénnej správy a dodržiavania právnych predpisov.

V roku 2022 viedla Eva organizáciu ROC United v uvádzaní rezolúcie o právach zamestnancov reštaurácií v Snemovni reprezentantov USA. V roku 2020 kandidovala do amerického Kongresu v 1. kongresovom obvode v Arizone a získala podporu impozantných 41,4 % hlasov voličov v primárnej kampani demokratov proti Tomovi O’Halleranovi, ktorý bol podporovaný finančnými záujmami korporátov.

Po skončení primárok ku koncu roku 2020 Eva založila organizáciu Catch Fire Movement, ktorá pomáha coachingom progresívnym kandidátkam a kandidátom kandidujúcim po prvýkrát hlavne do Kongresu ale aj na pozície na nižšej úrovni.

Ako zvolená poslankyňa v meste Flagstaff, AZ v rokoch 2014 až 2018, viedla radu mesta pri schvaľovaní prvej arizonskej legislatívy o platenej rodičovskej dovolenke, prvého akčného plánu mesta v oblasti klímy a rezolúcie ustanovujúcej Deň domorodých obyvateľov.

V roku 2015 Eva úspešne zorganizovala právny spor proti štátu Arizona za to, že protiústavne vylúčil miestne jurisdikcie z regulácie miezd a nemzdových výhod. Nasledujúci rok zorganizovala vo Flagstaffe referendum na zvýšenie minimálnej mzdy, vďaka ktorému pracujúci ľudia vo Flagstaffe zarobia kolektívne každoročne viac o 144 miliónov dolárov. Sú to hlavne ľudí inej farby pleti a ženy. Flagstaff má dnes so 16,80 dolármi za hodinu jednu z najvyšších minimálnych miezd v USA.

V súčasnosti Eva pracuje ako politická konzultantka pre progresívne kampane. Tento rok pracovala s prezidentskou kampaňou, kampaňou do amerického senátu, a aj kampaňou do rady mesta Los Angeles.